Filtre Kahve Demlemek: Kahve’de Filtre Kağıdı Kullanımı

Filtre Kahve Demlemek: Kahve’de Filtre Kağıdı Kullanımı

Filtre kahve, öğütülmüş mis kokulu kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşup kağıt, metal veya bez yardımıyla posasının filtrelenmesi ile elde edilir.

Günümüzde sıkça tüketilen filtre kahve lezzetini bir kenara bırakalım yağ yakma, metabolizma hızlandırma ve enerji vermesi de tercih edilmesinin asıl sebeplerinden bir tanesidir. Sabahları güne başlamak için ideal bir yöntem olabilir.

Filtre kahve kullanılan metoduna uygun olarak öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesiyle elde edilen kahve çeşididir. Filtre kahve denmesinin sebebi demlenen kahvenin kağıt ya da metal filtreden süzülerek berrak ve akışkan bir hale gelmesidir.

Filtre Kahve Nedir?

Osmanlı’daki kahve kültürüyle çok uyuşmayan telvesinin kahveden ayrılmasıdır. Ancak ikisinin de kendine göre artı ve eksi yönleri var. Karşılaştırmak doğru olmaz, her kahvenin kendine has bir tadı vardır.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yamanın pek çok fazla yöntemi var. Kullanılan ekipman ve metod; kişinin ihtiyaçları, vakti ve damak tadı gibi pek çok etken çerçevesinde belirleniyor. kullanılan başlıca ekipmanlardan biri; French Press İle Kahve Demleme

Porsiyon yani kişi sayısına göre 15 gram kahveden koyun. Üzerine 300 Ml. sıcak su ekleyin ve yaklaşık dört dakika bekledikten sonra presleyip bardağınıza dökün.

Filtre Kağıdı; Filtre Kahvenin En İyi Hali

Filtre kahve kullanılan filtre çeşidine göre 3’e ayrılıyor.

Metal Filtre: French press, american press, bodum dripper, bazı filtre kahve makinaları.

Kağıt Filtre: v60, Aeropress, Chemexx, bazı filtre kahve makinaları.

Bez Filtre: Syphon

Aralarındaki en büyük fark ise lezzet farkı. Yoğunluk tat değişikliğinin meydana gelmesi tam olarak demleme ve filtrelemeden geçiyor. Aynı zamanda kendi içlerinde bir maliyet farkı da var.

Kişinin kendi damak zevki hangisi için uygunsa onu seçmesi en doğrusudur.

ilayda aydemir

See all author post

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.