Filtreler Hakkında Önemli Bilgiler

Filtreler Hakkında Önemli Bilgiler

Araba filtrelerinin temel amacı aracın farklı sistemlerindeki kirleri temizlemektir. Arabaların birçok farklı filtresi bulunur;

Hava Filtresi: Motora giden havayı temizler, emme sisteminin parçasıdır.

Yakıt Filtresi: Motora giren yakıtı filtreler.

Kabin Hava Filtresi: Taşıt kabininde dolaşan havadan kirli materyalleri uzaklaştırır. Isıtma ve iklimlendirmenin parçasıdır.

Yağ Filtresi: Dişli, motor ve yağlama sisteminin temizliğini yapar.

Hidrolik Filtre: Hidrolik sıvısından kirleri temizler, iletim parçasıdır.

Partikül Filtresi: Egzoz gazının kirleticilerinden temizler.

Filtrelerin Ömrü Nelerdir?

Filtrenizi hangi zaman aralıklarından değiştirmeniz gerekiyor. Yağ filtresini 10000 – 15000 kilometre arasında değiştirmelisiniz. İdeal olarak hava filtresinin ömrü 10000 kilometredir, ancak araç zor koşullarda kullanılıyorsa; 5000 ve 7000 kilometre olabilir.

Filtre Değişimi Nasıl Olur?

Filtreyi nasıl değiştireceğinizi merak ediyorsanız cevabı burada, hava filtresini değiştirmek için öncelikle satın almanız gerekmektedir.

Hava filtresini kendiniz değiştirecekseniz çevrimiçi mağazadan yeni bir ürün sipariş etmeniz, gövde kapağını açmanız ve eski filtreyi atmanız gerekiyor.

Yakıt filtresi içinde yakıt pompa sigortasını kapatmanız, filtre koruma bloğunun bağlantı elemanlarını çıkarmanız gerekiyor.

Kabin filtresini değiştirmekse çok büyük bir çaba gerektirmez. Araçların çoğunda bu ayrıntıya erişmek için sadece torpido gözünü çıkarmanız, filtre muhafazasını sökmeniz ve eski öğeyi yenisiyle değiştirmeniz gerekli.

ilayda aydemir

See all author post

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.