Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Motorlu taşıtlarda motorun çalışmasını sağlayan silindirin içine giren ve havayı temizleyen parçaya hava filtresi denir. Oto yedek parça alanında da çok önemli olan hava filtresi, aracın çekiş gücüne dahi etki eder.

Hava Filtresi Bozulursa Ne Olur?

Hava filtresi motorun randımanlı çalışmasını sağlayan silindirlerin içine giren havayı temizlediği için motor çekiş gücü ve dolayısıyla aracın performansı konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Hava filtresi bozulursa ya da hava filtresi tıkanırsa aracın çekiş gücü zayıflar. Bu seferde motor zorlanmaya başlar ve durumun devam etmesiyle motor arızası ortaya çıkar. Aynı zamanda aracın yakıt düzenini de bozarak daha fazla yakıt harcanmasına neden olabilir.

Hava Filtresi Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?

Silindirler randımanlı çalışamayınca motor yeterli çekiş gücüne erişmek için daha fazla zorlar kendini. Bu durumda zorlanan motor daha çok yakıt üretir.

Hava Filtresi Nasıl Kontrol Edilir?

Aracınızın hava filtresinin takılı olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Motor kaputunu açın. Ardından hava filtresi kapağının yanındaki 4 mandalı açın. Motor hava filtresini çıkartıp göz ile kontrol edebilirsiniz.

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.