Hava Filtreleri: Basınçlı Hava Filtresi Nedir?

Hava Filtreleri: Basınçlı Hava Filtresi Nedir?

Hava Filtreleri, basınçlı hava sistemlerinde filtre, bir kompresörün üretim çevriminin düzenli çalışmasına zarar verebilecek kirletici maddeleri tutabilir ve giderebilir. Ön Filtre, Toz Filtresi, Genel Amaçlı Hat Filtresi, Yüksek Verimli Hat Filtresi ve Aktif Karbon Filtre olmak üzere 5 farklı tipte filtre bulunur.

Ön Filtre

Parçacık filtresi olarak da karşımıza çıkan ön filtre, sıkıştırılmış havada sıvı ve toz kirliliği bulunması halinde, aşağı akış aksesuarlarını bulunduran hat için ideal bir filtredir. Genellikle sıkıştırılmış havanın genel kullanımları için uygundur ve basınçlı hava sistemlerini yapılandıran profesyoneller tarafından önerilir. Katı partiküller filtrasyon ortamlarının akrilik fiberler ve polyester örgüsüz kumaştan oluşan birkaç katmanı ile giderilir.

Toz Filtresi

Toz filtresi, daha yüksek miktarda ince toz içeren sistemlerde kullanılan filtre tipidir. Kurutucu maddeli bir kurutucunun çıkışında toz filtresi kullanılması idealdir. Toz filtresi çoğunlukla, ön filtreden sonra ek filtrasyon olarak veya yüksek verimli birleşim filtresi için ön filtre olarak kullanılır.

Genel Amaçlı Hat Filtresi

Hat filtresi, katı partikülleri ve yağ buharını yakalayan olefobik cam mikrofiberlerden yapılma, birkaç katman filtrasyon ortamından oluşur. Küçük yağ damlaları birleşerek yerçekimi etkisi ile filtrenin altına doğru ilerleyen daha büyük damlaları oluşturur ve burada atık su borusundan atılabilirler.

Hat filtresi özellikle soğutucu gazlı kurutucular için ön filtre ve yüzey işlemleri ve diğer uygulamalardaki boruların yırtılmasını önlemek için yağ giderici cihaz filtresi olarak kullanılır.

Yüksek Verimli Hat Filtresi

Yüksek verimli hat filtresi, yağ ve hidrokarbon buharlarının giderilmesini garantilemek için ultra yüksek verimliliğe sahip bir filtreleme sağlar. Özellikle soğutucu gazlı kurutucular için son filtre olarak, aktif karbon filtre ve kimyasal kurutucular, pnömatik taşıyıcılar, boyama tesisleri, kontrol sistemler, lazerli kesim ve diğer uygulamalar için ön filtre olarak kullanılır.

Aktif Karbon Filtre

Aktif karbon filtre, aktif karbonlu cam geçirilmiş mikrofiberlerden yapılmış olan filtre kartuşu içerir ve sadece yağ buharını değil, aynı zamanda hidrokarbon kokularını da yakalar. Aktif karbon filtre ecza ve kimya endüstrisinde, gıda endüstrisinde, fotoğraf laboratuvarlarında, paketleme endüstrisinde, galvaniz işlemlerde, kalite boyama ve diğer uygulamalarda kullanılır.

Günümüzde, endüstriyel alanlarda ekipmanlar çok daha gelişmiştir ve gelişen üretim sistemlerinde sıkıştırılmış havanın her türlü kirlilikten arındırılmış olması gerekir.

Atmosferdeki hava yapısı gereği birçok kirlilik içerir ve sıkıştırıldığında (ve yağ enjeksiyonlu kompresörlerin kullanımında yağ ile birleştiğinde) dağıtım hatlarını, pnömatik cihazları ve ürünün kendisini aşındırıcı ve paslandırıcı emülsiyonlar oluşturabilir.

ilayda aydemir

See all author post

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.