Filtreleme Ne Demek?

Filtreleme Ne Demek?

Filtre sektörü dünyada yoğun olarak üretildiği ülkelerden birisi Türkiye’dir.

Filtrasyonun önemi

Filtrasyon, Hava, Yağ, Yakıt (Benzin, Motorin, LPG, Doğalgaz) ve diğer türden akışkanlarda (Su, Petrol Menşeli sıvı ve gazlar, kimyasallar) bulunabilecek farklı yapıdaki maddeleri, Karbon zerrecikleri, toz ve pislikleri (mikron mertebesinde partiküller dahil); temizleme veya ayrıştırma işlemidir.

Bu işlemi yapan eleman da Filtre (Süzgeç) dir. Filtre, süzen elemanın akışkan cinsine ve sistem içinde aldığı yola göre talep edilen hassasiyette  süzebilme kabiliyetinde olmasını gerektirmektedir.

Ayrıca akışkanın sistem içerisinde yol alması gereken debisinin düşmemesi, aynı debiye karşı dayanıklılık ve performansını koruması, sistem arızalarından meydana gelebilecek basınç artışlarına dayanıklılık, sistem içindeki ısı değişimlerine dayanıklılık, sızdırmazlık, korozyona karşı dayanıklılık ve bütün bunlara bağlı olarak uzun ömürlü olması gibi temel işlevlere sahip olması gerekmektedir.

Her filtre, kullanılacak sistemdeki istenilen özellikleri taşımak zorundadır. Motor ve makinaların optimum performansı ve ömrü, kullanılan filtre ile doğrudan doğruya orantılıdır.

Kullanılacak sistemdeki özellikleri taşımayan ve kullanılacağı motor için uygun olmayan filtreler, motora zarar vereceği gibi aşırı yakıt sarfiyatına da sebep olmaktadır. Çok zaman bu hususlara dikkat edilmediği için, hem tüketici hem de milli ekonomimiz ciddi zarar görmektedir.

ilayda aydemir

See all author post

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.